Pokud máme zahradu, tak ji obvykle chceme co nejlépe využít. A jedním z běžných způsobů je pěstování vlastních potravin. Výhodou je, že v našich končinách jich roste poměrně dost, od mrkve přes kukuřici až po brambory. Stačí si tedy jen vybrat, ačkoliv ideální je samozřejmě pěstovat toho více. Zde však záleží na tom, jak velkou plochu máme k dispozici.
O čem se ovšem už příliš nemluví je fakt, že valná většina takovýchto amatérských pěstitelů je posléze zklamaná, neboť se jim toho neurodilo ani zdaleka tolik, kolik očekávali. Důvodem je pak většinou to, že neprovedli několik základních věcí, které by jejich výnosy značně zvýšily.
Tou první je už samotná volba plodin. Při ní musíme zvážit, jaký typ půdy máme na našem pozemku, a jaké klima zde panuje. Například v polabské nížině se bude dařit jiným plodinám, než například na svazích Krušných hor. V dnešní době internetu naštěstí není žádný problém zjistit, která z nich bude ideální zrovna do našich podmínek.
Dále je zde otázka údržby záhonu. Jistě, plení a okopávání nejsou zrovna oblíbené činnosti, avšak bez nich se zkrátka neobejdeme. Pokud totiž necháme růst plevel a neprovzdušníme půdu, pak budou mít naše rostliny mnohem méně živin a kyslíku, a tedy i mnohem méně plodů.
Co se mnohdy velmi zanedbává, je hnojení. To je mnohem důležitější, než si lidé myslí, zvláště pokud na daném pozemku pěstujeme více let za sebou, případně nemáme zrovna nejúrodnější půdní typ. Zde jsou ideální přírodní hnojiva, například kravský hnůj. Můžeme se tomu smát, avšak pravdou je, že čím více živin rostlina dostane, tím bude větší a silnější a tím bude mít i bohatší úrodu.
Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na dostatek vláhy, zejména v létě během období sucha. Zalévat by se mělo především v ranních hodinách, avšak důležité je, aby rostliny skutečně měly dostatek vody – a čím vyšší jsou teploty, tím více jí potřebují. Jen tak se totiž dočkáme bohaté úrody.