Plavání s menstruací



Menstruace by vám neměla bránit ve vykonávání denních aktivit, ať už jsou jakékoliv. A to včetně sportování. Sport se během vaší periody naopak doporučuje, protože napomáhá k uvolnění svalů a může zmírňovat nepříjemné příznaky, které menstruaci mohou doprovázet. Jak je to ale s plaváním? Je i plavání možné během menstruace? Samozřejmě. O plavání během menstruace přitom stále koluje spousta mýtů, které se nezakládají na pravdě. Pokud plavete s menstruačními pomůckami, které jsou k tomu určené, nestane se, že byste snad udělali nějaký nepořádek. Nemusíte mít žádnou obavu. Není ani žádný důvod se obávat, že by bylo plavání s menstruací nehygienické, jak pro vás, tak pro ostatní.

moře

Pokud použijete tampón, kalíšek nebo menstruační kalhotky do vody, nemusíte se ničeho obávat. Ženy se také obávají, že pohyb ve vodě může zhoršit jejich menstruační křeče. Ve skutečnosti se děje přesný opak. Pravidelné cvičení vám může pomoci ulevit od bolesti, a dokonce do budoucna bolestem předcházet. Pokud jsou ale vaše bolesti natolik silné, že vám znemožňují sport, není to běžné, a měly byste o tom informovat vašeho lékaře. Jak tedy nejlépe zabránit úniku menstruační krve do vody?

plavání

Nepoužívejte vložky. Vložky nejsou určené k pobytu ve vodě. Zvolte například tampóny, které jsou určené i pro vodní sporty. Tím, že si je zavádíte do sebe, neabsorbují tolik okolní vody. Přesto ihned po plavání tampón vyměňte. Nošení tampónů se často pojí s rozvojem syndromu toxického šoku. Pokud z něj máte obavy, zvolte raději jinou menstruační pomůcky. Flexibilní gumový nebo silikonový kalíšek zavedete dovnitř sebe a necháte ho, ať zachytává vaši menstruační krev. Skvělé je, že je opakovaně použitelný, stejně jako menstruační kalhotky. Jen pamatujte, že na plavání potřebujete kalhotky, které jsou přímo určené pro pobyt ve vodě.